GEÇMİŞİ DEĞİŞTİREMEZSİN YA….

Genel güzel bir laftır bir sürü kişi söylemiştir, uzak doğulu bilgeler, büyük düşünürler, küçük düşünürler, işine gelen gelmeyen her kez durumu kurtarmak için bunu lafı zaman zaman söyler durur.

Evet doğru geçmiş değişmez ve bu tespitle beraber şu ata sözlerini de bir hatırlayalım, bakalım neler olacak.

1- Ağaç yaşken eğilir
2- Yedisinde neysen yetmişinde de osun.
3- Tarih tekerrürden ibarettir.

Elbette geçmişi değiştiremeyiz, ama içinde bulunduğun durumu geçmişe bakarak doğru değerlendirme şansına sahip olabiliriz, yani geçmişte fark edemediklerimizi fark edebiliriz belki!!!

Ve yine geçmişi değiştiremezsin diyenlerin çoğu geçmişinden rahatsız olanlardır, geçmişi ile sorunu olmayanın bu lafı sarf etmesine ihtiyacı olabilir mi? elbette olmaz Geçmişinden memnun olan insanlar bunları güzel anılar olarak anlatırlar sadece hepsi bu.

Bundan dolayıdır ki, aslında etrafınızdakiler değişmezler önceden neyseler odur, geçmişte neyseler aynılarıdır, iyiyse iyi kötüyse kötü, dolandırıcı ise dolandırıcı, tuhafsa tuhaf, manyaksa manyak böyle gider… (tövbe edip değiştiklerini söyleyenler korkudandır 🙂

Öğle örnekler verebilirim ki geçmişi değiştiremezsin sözünü aklına bile getirmezsin.

Dikkatli olun!!! geçmişi değiştiremezsiniz, etrafınızdakilerin geçmişine bakıp onları tanıyın, böylece gelecek daha kolay ve keyifli olacaktır.

Şimdi bütün bu yazdıklarımı uzak doğulu fang fing fong usta yazmış olsaydı vay be adam ne doğru demiş felan derdi bir çoğunuz, ama yazan ben olunca kimsenin aklına nedense bilge olabileceğim gelmiyor, illa uzak doğuda mı olmak lazım bilge olmak için, çoğu zaman doğrular çok yakınınızdadır ama ön yargılar doğruları görmenizi engeller. Ön yargılarınızı bir kenara itip etrafınıza söyle bir bakarsanız ne kadar çok konuda ne kadar çok bilgeler olduğunu görebilirsiniz, işte bu farkındalıktan sonra yaşanan geçmiş anlam kazanıp gelecek daha güzel olacaktır.

Güzel günler sizin olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir